Naučná stezka seznamuje s pozůstatky po historické i novodobé těžbě zlata v jižním okolí města Jílové u Prahy, a je tak zajímavým doplněním návštěvy Regionálního muzea v Jílovém, kde naleznete mimo jiné obsáhlou expozici dolování zlata. Stezka vede přes rekultivované odkaliště, kolem bývalé úpravny zlatonosných rud a dolu Pepř ve Studeném a na vrch Pepř, odkud se vrací zpět do Jílového.
Stezka vede většinou po dobrých cestách, v obci Horní Studené po silnici. Převýšení na trase je dáno výstupem na vrch Pepř.
V Horním Studeném máme možnost se rozhodnout, zda pokračovat po okruhu zpátky do Jílového, nebo jednosměrnou větví stezky, která klesá do údolí řeky Sázavy a končí v Kamenném Přívoze. Na této trase je možno navštívit zpřístupněnou štolu Josef a štolu sv. Antonína Paduánského.
Stezka je značena klasickými zelenobílými značkami naučných stezek, místy bohužel nedostatečně.
Skok na: Seznam zastávek | Informační náplň | Popis trasy
Základní údaje
- Okres:
- Praha-západ
- Začíná i končí:
- JÍLOVÉ U PRAHY; Masarykovo nám., u kostela sv. Vojtěcha
- Délka:
- 4,5 km
- Zastávek:
- 7
- Značení trasy:
- zelenobílé značky naučných stezek, místy bohužel nedostatečně
- Vznikla:
- 1988
- Tvůrce stezky:
- Regionální muzeum v Jílovém u Prahy
- Naše návštěva:
- červen 2009
- Stav naučné stezky v době naší návštěvy:
- 100 %
Seznam zastávek
- Jílové – náměstí
- U svaté Anny
- Odkaliště
- Doly Kocourského pásma
- Důl Pepř a úpravna rud
- Pepř – vyhlídka
- Doly Šlojířského pásma
Informační náplň
Zastávka 1: Jílové – náměstí
- základní informace o naučné stezce, stručný popis trasy
- upozornění na jednosměrnou část stezky vedoucí do Kamenného Přívozu
- informační náplň všech zastávek
Zastávka 2: U Svaté Anny
- období těžby zlata v okolí Jílového
- Starokocourská štola
- největší ze starých dolů doby předhusitské – důl Petr, halda
- výklenková kaplička sv. Anny
- Vyobrazení:
- schematická mapa dolů v okolí kapličky (zaznačeno Klobásské pásmo, důl Marie Vítězné, důl Petr)
Zastávka 3: Odkaliště
- prostor bývalého odkaliště úpravny rud ve Studeném
- ukládání drtí a kalů
- rekultivace odkaliště
- Vyobrazení:
- odkaliště ve Studeném – schematický řez
Zastávka 4: Doly Kocourského pásma
- Kocourské pásmo
- propojení a odvodnění dolů v Kocourském pásmu tzv. Starokocourskou štolou
- jámy a haldy Kocourského pásma
- Vyobrazení:
- měření provazcem a sklonoměrem, pražský groš Václava II., horník 18. století ve slavnostní uniformě, ražení štoly
Zastávka 5: Důl Pepř a úpravna rud
- činnost úpravny zlatonosných rud ve Studeném
- zpracování rudy v úpravně
- osud úpravny po ukončení těžby
- vesnice Studený
- Vyobrazení:
- starý cech ve Studeném (kresba K. Liebschera); důl Pepř v roce 1948; celkový pohled na důl Pepř ve Studeném v roce 1968, kdy byly z jílovského zlatonosného revíru získávány poslední kilogramy zlata; výstavba dolu Pepř v letech 1940–1941; výrobní závod HAKI; „Nový cech“ ve Studeném (rytina K. Liebschera)
Zastávka 6: Pepř – vyhlídka
- vyhlídka z vrchu Pepř – popis význačných viditelných bodů v krajině
- Vyobrazení:
- výhled z Pepře na jih a jihovýchod
Zastávka 7: Doly Šlojířského pásma
- Šlojířské zlatonosné žilné pásmo (charakteristika)
- lucká cesta a lucký kříž
- staré doly Šlojířského pásma
- zánik dolů
- Vyobrazení:
- mapa dolů Šlojířského pásma
Popis trasy
Jílové u Prahy → Horní Studené → vrch Pepř → Jílové u Prahy
Naučná stezka začíná v Jílovém u Prahy, na Masarykově náměstí. Z Prahy se sem dostaneme nejlépe autobusem PID (toho času ze stanice metra trasy C Budějovická), nebo vlakem – Posázavským pacifikem – z Prahy hlavního nádraží přes Braník a Davli. Nevýhodou toho je skutečnost, že nádraží ČD je od města Jílového relativně daleko, a samotná cesta vlakem trvá taky poměrně dlouho – pokud chceme během dopoledne ještě navštívit Regionální muzeum v Jílovém (což Vám vřele doporučujeme, neboť zde naleznete tématickou expozici o zlatu a jeho dolování, a rovněž historickou a archeologickou expozici a expozici trampingu), je lepší zvolit autobus. V muzeu můžeme rovněž získat prospekt k naučné stezce s jednoduchým plánkem.
Základní informace o stezce (1. zastávku) nalezneme naproti muzeu v dolní části náměstí, v parku u kostela.
Od úvodního panelu míříme podél kostela ve směru od muzea, sestoupíme po schůdkách, přejdeme hlavní ulici a pokračujeme protilehlou uličkou, která mírně klesá. Téměř vzápětí ale uličku opustíme a odbočíme vlevo dolů po schodech mezi domy. Klesneme na spodní ulici, dole zahneme vlevo a hned krátce nato vpravo, přejdeme potok a začneme stoupat nejprve úzkým průchodem mezi domy, dále po schůdkách a pak již vozovou cestou vstříc travnatému a zalesněnému návrší. Postupně vyjdeme z vilové zástavby a míříme stále vzhůru k malému hájku. Projdeme jím a v místě, kde cesta přestane stoupat, nalezneme malou výklenkovou kapličku a za ní 2. zastávku (U svaté Anny).
Dál se cesta rozděluje, my pokračujeme dál tou nalevo a pak přímo, podél oplocených zahrad a pak lesíkem. Po pár stovkách metrů přijdeme na malou křižovatku travnatých pěšin, zde odbočujeme vlevo (jak nás upozorňuje výrazná směrovka na sloupu elektrického vedení). Krátce nato přijdeme k zalesněnému návrší bývalého rekultivovaného odkaliště, kde nacházíme 3. zastávku (Odkaliště). Krátce vystoupáme na jeho těleso a pokračujeme lesní pěšinou. Ta nás posléze dovede k vozové cestě – jdeme po ní vpravo. Mírně klesáme po okraji lesa. Ještě předtím, než do něj o pár stovek metrů dál vstoupíme, přidá se k nám zleva vozová cesta se žlutou značkou – je to zároveň slepá odbočka naučné stezky k vyhlídce u dvou křížků. Je odtamtud výhled do údolí Sázavy a taky na zvlněné pahorky za ním.
Vrátíme se zpět na křižovatku a pokračujeme v původním směru. Procházíme lesem, klesáme, brzy potkáme 4. zastávku (Doly Kocourského pásma). Po dalších pár desítkách metrů přijdeme na okraj obce Horní Studené. Zde na rozcestníku se žlutou značkou odbočuje vlevo jednosměrná větev naučné stezky do Kamenného Přívozu, najdeme zde zároveň její úvodní panel označený „A“.
My ale pokračujeme dál rovně, nyní neznačenou ulicí směrem k objektu průmyslového závodu HAKI. Část budov je pozůstatkem původní úpravny zlatonosných rud. Jdeme delší dobu podél jeho oplocení a budov. Ulice se mírně stáčí vpravo a trochu klesá. Za malým prostranstvím s autobusovou zastávkou nalezneme vlevo za pletivovým plotem panel 5. zastávky (Důl Pepř a úpravna rud). Krátce poté odbočíme ulicí vpravo, která stoupá vilovou zástavbou a dál až na travnaté křovinaté návrší. Dále jdeme po rovině až na nevýraznou křižovatku několika travnatých cest, kde opustíme vozovou cestu a odbočíme vlevo vstříc stožáru na vrcholu vrchu Pepř. Tento úsek, a hlavně odbočka k vrcholu, je velmi špatně značen. Zhruba v půli výstupu je rovněž velmi špatně vyznačena krátká odbočka vpravo k 6. zastávce (Pepř – vyhlídka).
Brzy přijdeme na nejvyšší bod kopce se stožárem. Odtud pak již cesta stále klesá. Sestoupíme na křižovatku vozových cest s dřevěným křížem, kde nalezneme 7. zastávku (Doly Šlojířského pásma). Odtud pak již jen klesáme polní cestou vpravo směrem k Jílovému. Dole vejdeme mezi zástavbu a pokračujeme mezi domy nejprve vlevo a rovně, a pak vpravo směrem ke kostelu sv. Vojtěcha na náměstí.
Komentáře (celkem: 3)
V okolí Jílového je ještě třetí naučná stezka – Jílovské vyhlídky.
http://www.osjilove.cz/clanky/trasa-jilovske-vyhlidky.html
celkem 15,5 km (6 km severní a 8 km jižní větev, 1,5 km společná spojka)
Má 14 zastávek, ovšem tabule jsem v terénu našel jen u č. 6 (4 m vysoko, nicméně poškozena vandaly), 7 (leží na zemi), 9 a 14 (za plotem). (U zastávek 4 a 5 jsou tabule NS Jílovské zlaté doly – okruh.) Je však otázka, zda další tabule vůbec někdy existovaly, možná to je zamýšleno jako „němá“ naučná stezka, obdobně jako NS Kněží hora – Halíře.
Mapa
7.4.2018 Slavnostní otevření obnovené naučné stezky
Jílovské zlaté doly
http://muzeumjilove.cz/zajimavosti-okoli/naucne-stezky/
Stezka je příjemná, dobře značená. Líbila se nám