Naučná stezka Vinoř – Jenštejn

Hodnocení:
(počet hlasů: 22)
Komentáře:
9
Naučná stezka Vinoř - Jenštejn

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Stav naučné stezky z doby naší návštěvy, který zde popisujeme, se mohl v průběhu času výrazně změnit – stezka mohla být mezitím radikálně změněna, zrušena, nebo nahrazena jinou v odlišné trase apod. Následující informace proto už nemusí odpovídat skutečnosti. Pokud jste naučnou stezku navštívili a zjistili jakékoli odlišnosti, dejte to prosím vědět ostatním návštěvníkům prostřednictvím komentáře dole na této stránce. Děkujeme.

Naučná stezka spojuje městskou část Praha-Vinoř s obcí Jenštejn za východním okrajem Prahy, příjemnou a nenáročnou trasou údolím Vinořského potoka. Nejzajímavější na trase jsou romantické pískovcové lomy nad rybníkem Velká Obůrka ve Vinoři, a zřícenina gotického hradu Jenštejn s vysokou válcovou věží přímo uprostřed zástavby stejnojmenné obce.

Naučná stezka začíná i končí na zastávkách autobusu MHDPID. Ve Vinoři má stejné výchozí místo jako naučná stezka Vinořský park–Satalická bažantnice od stejných tvůrců. Je vedena po červené turistické značce, s několika krátkými slepými odbočkami označenými ukazateli. Na ně je třeba dávat velký pozor, protože jsou umístěné velmi vysoko na stromech a snadno je přehlédnete (vlastně jsme si jich všimli jen díky tomu, že jsme věděli předem, že tam nějaké odbočky mají být). Stezka je nenáročná, bez převýšení, vede převážně po lesních a vozových cestách, nebo ulicemi města. Jednotlivá zastavení jsou doplněna dalšími hravými úkoly a zajímavostmi. Na trase je momentálně (podzim 2010) umístěno pět zastávek, s tím, že se do budoucna počítá s vybudováním dalších.

Bohužel momentálně je největší atrakce této naučné stezky, tedy hrad Jenštejn, z technických důvodů uzavřena, a to až do konce března 2011.

Skok na: Seznam zastávek | Informační náplň | Popis trasy

Základní údaje

Městský obvod:
Praha 9, okres Praha-východ
Začíná:
PRAHA-VINOŘ, Mladoboleslavská ulice, zastávka autobusu MHD „Vinořský hřbitov“
Končí:
JENŠTEJN
Délka:
cca 3 km
Zastávek:
5
Značení trasy:
bez vlastního značení, vede celou trasou po červené turistické značce
Vznikla:
září 2010
Tvůrce stezky:
ZO ČSOP „Natura, quo vadis?“
Naše návštěva:
říjen 2010
Stav naučné stezky v době naší návštěvy:
100 %

Seznam zastávek

  1. Vinoř – Malá a Velká Obůrka
  2. V poustevně
  3. Na hrázi
  4. Nad Vinořským potokem
  5. U kapličky

Informační náplň

Zastávka 1: Vinoř – Malá a Velká Obůrka

Vyobrazení:
útvary vytesané ve skalách u rybníka U Kamenného stolu, alej vedoucí z Vinořského parku do Satalické bažantnice, pískovcové skály nad rybníkem Velká Obůrka, hrad Jenštejn, dům v areálu hradu; schematický plánek naučné stezky Vinořský park–Satalická bažantnice; schematický plánek naučné stezky Vinoř–Jenštejn

Zastávka 2: V poustevně

  • geomorfologické podmínky Vinoře
  • geologické poměry
  • vznik pramenů
  • pseudokrasové jevy
  • historické využití pískovců
  • archeologická lokalita v Bělohříbkově pískovně + Ostrožna nad Obůrkami
  • lokalita V poustevně
  • ukázky čtyř hornin
Vyobrazení:
pískovcové skalní výstupy; typy pramenů v oblasti okrajů pískovcových plošin; skalní most; Bělohříbkova pískovna; kříž na skále za studánkou V Obůrkách; zaniklá restaurace v Podskalí; schematický plánek naučné stezky Vinoř–Jenštejn

Zastávka 3: Na hrázi

  • voda v krajině
  • biotop prameniště
  • vinořské studánky
Vyobrazení:
oběh vody v krajině; tři snímky Litovicko-Šáreckého potoka (v původním korytě, zatrubněn, opět navrácen do původního koryta); studánka V Obůrkách, Dolní studánka, Gotická studánka, Vinořská studánka, studánka Pod Hradištěm, studánka Malá trhlina; schematický plánek naučné stezky Vinoř–Jenštejn

Zastávka 4: Nad Vinořským potokem

  • brouci v lesích
  • broučí pohádka
  • zajímavosti okolí zastávky
Vyobrazení:
graf – podíl brouků v různých biotopech, graf – podíl brouků v různých biotopech v lese; biotopy a příklady brouků, kteří je osídlují; pestrokrovečník mravenčí, kozlíček mramorovaný, bázlivec olšový, zobonoska lísková; schematický plánek naučné stezky Vinoř–Jenštejn

Zastávka 5: U kapličky

  • kapličky Svaté cesty z Prahy do Staré Boleslavi v katastru obce Vinoř
  • dvacátá osmá kaplička u této zastávky
  • vinořský cukrovar
  • mlýn na Vinořském potoce
Vyobrazení:
Palladium země české; kaplička č. 23 ve Kbelích; vyobrazení, které bývalo na kapličce u tohoto zastavení; kaplička č. 14 v Letňanech; vinořský cukrovar; cukrovar po řepné kampani v roce 1937; schematická mapka mlýnů na Vinořském potoce v minulosti; schematický plánek naučné stezky Vinoř–Jenštejn

Popis trasy

Praha-Vinoř → údolí Vinořského potoka → Jenštejn

Naučnou stezku zahájíme na zastávce autobusu MHD Vinořský hřbitov (kam se dostaneme autobusem ze stanice metra trasy C Letňany). Přímo u zastávky (ve směru od Prahy) je turistický rozcestník, odkud vyrážíme po červené značce, které se (až na krátké odbočky) budeme držet až do konce naučné stezky.

Od autobusové zastávky mírně klesáme ulicí se zámkovou dlažbou, která se stáčí vlevo; před první rohovou zahradou s bílou ohradní zdí odbočíme vpravo. Kamenitá vozová cesta nás dovede ke dvěma rybníkům – zahneme vpravo na dělicí hráz mezi nimi, přejdeme můstek a na konci hráze dorazíme k 1. zastávce (Vinoř – Malá a Velká Obůrka), která je společná jak pro naučnou stezku Vinoř–Jenštejn, tak pro naučnou stezku Vinořský park–Satalická bažantnice, a můžeme se zde tak na poslední chvíli rozhodnout, kterým směrem raději vyrazíme. Naučná stezka Vinořský park–Satalická bažantnice odbočuje vpravo po žluté značce, zatímco my vyrážíme vlevo, po červené, po břehu většího rybníka.

Po asi 200 metrech, v jeho rohu, v místě, kde červená odbočuje vlevo a v přímém směru stoupá pěšina ke skalám, jdeme rovně. V kotlince pod skalní stěnou nalezneme 2. zastávku (V poustevně).

Vrátíme se na břeh rybníka a pokračujeme podél něj až k výpusti, u níž se nachází 3. zastávka (Na hrázi).

Za ní se trasa vnoří do lesa, vede většinou po úzké cestě zařízlé ve svahu nad Vinořským potokem. Po asi 250 metrech za hrází nepřehlédneme slepou odbočku ke kříži vpravo ve svahu. Poté se vrátíme zpět na cestu, a po zhruba stejné vzdálenosti narazíme na odbočku vlevo ke studánce. Po dalších asi 150 metrech dospějeme ke 4. zastávce (Nad Vinořským potokem).

Za ní vede cesta ještě krátce lesem, než se napojí na úzkou dlážděnou silnici, po níž pokračuje vlevo rovně. Jdeme po ní jen ale asi 100 metrů, pak červená značka odbočuje na cestu vpravo do lesa. Úzká pěšina se vine většinou mlázím, mezi porostem nalevo rozeznáváme hladinu malého špinavého rybníka. Hned za ním je naprosto neviditelně umístěn ukazatel vlevo ke kapličce. Cesta k ní vede přes trochu chatrný most přes potok, s upozorněním na vstup na vlastní nebezpečí a možnost přejít potok po betonové lávce na hrázi rybníka, kolem něhož jsme předtím šli. Kaplička s hravým zastavením je hned za potokem. Od kapličky se vrátíme přes potok zpět na cestu s červenou značkou a pokračujeme vlevo, k nedaleké 5. zastávce (U kapličky).

Cesta vede stále lesem, ale postupně se přiblíží až k potoku a posléze vyjde na silnici. Po ní jdeme dále vpravo, mírně vzhůru, do obce Jenštejn. Mineme autobusovou zastávku (spojení zpět do Vinoře a do Letňan) a kousek za ní odbočujeme (stále po červené značce) vlevo dolů po schůdkách. Sestoupíme na louku a poté k rybníku, který zleva obcházíme.

Jdeme úzkou okrajovou ulicí obce, stále podél rybníka a navazujících rákosin. Pak už před sebou spatříme siluetu hradní věže. Jdeme jí vstříc, podél dalšího rybníka. Vstup do hradu je v postranní uličce vlevo. Bohužel, jak je řečeno v úvodu, hrad je do dubna 2011 uzavřen.

Úzkými uličkami se pak propleteme na širší prostranství uprostřed obce, kde nalezneme autobusovou zastávku, odkud se můžeme vrátit zpět do Prahy.

Fotogalerie naučné stezky

Publikováno dne 10. 10. 2010 v  rubrikách Naučné stezky v okrese Praha-východ, Naučné stezky v Praze, Naučné stezky ve středních Čechách.

Komentáře (celkem: 9)

  • jitka hod.

    pěkné fotky Jenštejnu

    Odpovědět
    • Tom hod.

      Ahoj Jitko, díky, žes nás navštívila 🙂 Tom

      Odpovědět
  • David hod.

    Zdravím, jsem z Jenštejna a dnes jsme s přítelkyní vyrazili po stezce směr Vinoř. Dál pak přes oboru pod Vinořským zámkem do Satalic. Ty jsme prošli směrem k letišti pod naváděcími světly letadel až do Kbel a odtud do Mstětického zámku ( muzeum kočárů ). Pak dál kolem zámku Přezleticko-Vinořským lesem do Vinoře a do Jenštejna. Super procházka. Jediné co nás naštvalo jsou již poničené informační tabule u Vinořského rybníka. Jinak stezka super!!! PS: Super nápad nakreslit na sklíčko původní vyobrazení kapličky a pak se přes tento průzor na kapličku podívat:-)

    Odpovědět
  • Jan Škoda hod.

    Kolem Cukrovarského rybníčku (před zast. č. 5) jsou čerstvě vykácené stromy, patrně se bude odbahňovat.
    Otevírací doba hradu Jenštejn:
    1.4. – 30.9.
    Po – St: ZAVŘENO
    Čt – Pá: 10:00 – 12:00 13:00 – 16:30
    So – Ne: 10:00 – 12:00 13:00 – 17:00

    Odpovědět
    • Tom hod.

      Super, děkujeme za tip. Na Jenštejně jsme byli už dvakrát, jednou už skoro po zavíračce, takže jsme jenom stačili vyběhnout k věži a zpátky, a podruhé bylo neplánovaně zavřeno 🙂

      Odpovědět
  • Eva hod.

    Šli jsme 3.5.2013. Skvělá procházka pro malé děti (3-6 let, v pohodě zvládli) se spoustou drobných zajímavostí. Informace na panelech jsou opravdu zajímavé, je na nich spousta podrobností o histoii i přírodě, které by se asi jinak v takhle kompletní podobě těžko hledaly. Na okraj Prahy opravdu hezké místo, dobře dosažitelné MHD.

    Cukrovarský rybník je odbahněný, měl by se revitalizovat(„zpřírodnit“) kus Vinořského potoka pod ním.

    Jinak jsme měli jeden kočárek a na ten to není optimální, ale dá se, chce to dva dospělé na přenesení problematických míst.

    Eva

    Odpovědět
  • Kate Witten hod.

    Krátká ale super prcházka 🙂

    Odpovědět
    • Kate Witten hod.

      procházka..(tablet..)

      Odpovědět
  • Stanislava Šoušová hod.

    Je to můj rodný k
    raj a chtěla bych o něm vědět více. Také o kapli ve Vinořském hřbitově, kapla Černínů

    Odpovědět

Vložit komentář

Vážíme si toho, že chcete vložit komentář na náš web. Bohužel se může stát, že se váš komentář nezobrazí hned po odeslání, ale až s odstupem několika dní. Proč tomu tak je, se dočtete zde: Proč se můj komentář nezobrazuje? Děkujeme za pochopení a trpělivost.

Vložit komentář