Stezka prochází původní zástavbou staré Hostivaře, kdysi zemědělské obce daleko za hranicemi Prahy, dnes městské části Praha-Hostivař. Seznamuje s místními archeologickými lokalitami, starými statky, mlýny a zemědělskými usedlostmi, hostivařským hřbitovem a hradištěm Hostivař na ostrohu nad Hostivařskou přehradou. Zpět do středu staré Hostivaře se vrací podél potoka Botiče.
Stezka vede zpočátku po chodníku frekventované ulice, později pak již vedlejšími ulicemi a asfaltovými cestami. Trasa není značena, na některých křižovatkách (bohužel ne na všech) jsou umístěny ukazatele s logem naučné stezky a názvem nejbližší zastávky. Na hlavních panelech (ty jsou čtyři a tvoří páteř naučné stezky) jsou i orientační plánky naučné stezky, na vedlejších zastávkách plánek není. Specifickým případem je zastávka Toulcův dvůr, kde není instalován žádný panel. V Toulcově dvoře je možno navštívit naučnou stezku Toulcův dvůr, nebo si prohlédnout naučnou stezku Problémy životního prostředí ve městě. U Toulcova dvora taktéž začíná naučná stezka Povodím Botiče (jejíž trasu budeme později křížit a údolím Botiče se po ní vracet).
Na hostivařském hřbitově nalezneme mimo jiné hrob prvorepublikového ministerského předsedy Antonína Švehly upravený podle návrhu architekta Pražského hradu Josipa Plečnika, hrob literárního kritika, novináře a spisovatele F. X. Šaldy (měl by být naproti hrobu Antonína Švehly, přesto se nám ho najít nepodařilo), a hrob básníka F. X. Dvořáka se sochou Obětování Panny Marie od sochaře Františka Bílka.
Skok na: Seznam zastávek | Informační náplň | Popis trasy
Základní údaje
- Městský obvod:
- Praha 10
- Začíná:
- PRAHA-HOSTIVAŘ, Švehlova ulice, za obchodním centrem Park Hostivař
- Končí:
- PRAHA-HOSTIVAŘ, Hostivařské náměstí (nebo u obchodního centra Park Hostivař)
- Délka:
- cca 5,5 km
- Zastávek:
- 7
- Značení trasy:
- bez značení; na některých křižovatkách jsou ukazatele s logem naučné stezky a názvem nejbližší zastávky
- Vznikla:
- duben 2010
- Tvůrce stezky:
- Městská část Praha 15, Muzeum Hlavního města Prahy
- Naše návštěva:
- červen 2010
- Stav naučné stezky v době naší návštěvy:
- 100 %
Seznam zastávek
- Mezi Švehlovou ulicí a Botičem
- Hostivařské statky a mlýny
- Kostel Stětí sv. Jana Křtitele
- Toulcův dvůr
- Hostivařský hřbitov
- Ulice Mezi Potoky a bývalá pískovna PRODOS
- Hradiště Hostivař
Informační náplň
Zastávka: Mezi Švehlovou ulicí a Botičem
- archeologická lokalita na pravém břehu Botiče
- archeologický průzkum před započetím stavby obchodního centra Park Hostivař a domů v sousedství
- nalezené pozůstatky z různých období
- Vyobrazení:
- pohled na plochu výzkumu před stavbou bytových domů v okolí Parku Hostivař; výzkum zahloubeného objektu
Zastávka: Hostivařské statky a mlýny
- Švehlův statek – K Horkám čp. 45
- Švehlův mlýn – K Horkám čp. 44
- Koukalův statek – K Horkám čp. 47
- Statek Černých – K Horkám čp. 46
- Dolejší mlýn
- Dvořákův statek
- Archeologické lokality v okolí
- kolem ulice Strašnické
- mezi Švehlovou ulicí a Botičem
- Trhanovské náměstí
- ulice V Nové Hostivaři
- vesnická památková zóna Stará Hostivař
- Vyobrazení:
- Švehlův statek s mlýnem (3× foto z různých období); Antonín Švehla; zápis o koupi dvorů; plány Švehlova mlýna (1916); Švehlův mlýn (2× foto z různých období); Koukalův statek (4× foto z různých období); zápis v pozemkové knize; statek Černých (3× foto z různých období); Dolejší mlýn (4× foto z různých období); Dvořákův statek (3× foto z různých období); archeologické nálezy; plánek archeologických lokalit; fotky z archeologického průzkumu; Hostivař na indikační skice stabilního katastru (1841); hostivařské usedlosti (1908); plánek naučné stezky
Zastávka: Kostel Stětí sv. Jana Křtitele
- Kostel
- Zvonice
- Fara
- Významné památky v okolí
- Chalupnická čp. 39
- Toulcův dvůr
- Archeologické lokality v okolí
- Toulcův dvůr
- Doupovská ulice
- Vyobrazení:
- fotky kostela, jeho architektonických prvků a interiéru (z různých období); fotky zvonice, zvonů a interiéru fary; plánek archeologických lokalit, archeologické nálezy; plánek naučné stezky
Zastávka: Toulcův dvůr
zastávka bez informačního panelu
Zastávka: Hostivařský hřbitov
- kde byl původní hostivařský hřbitov
- statistické údaje o současném hřbitově
- archeologické lokality v okolí
- ulice Mezi Potoky a bývalá pískovna PRODOS
- Vyobrazení:
- hostivařský hřbitov; plocha bývalého hřbitova u kostela Stětí sv. Jana Křtitele; architektonická soutěž na projekt nového ústředního pohřebiště pro Prahu (dva návrhy, nerealizováno); nejstarší náhrobní deska; hrob ministerského předsedy Antonína Švehly upravený dle návrhu architekta Josipa Plečnika; hrob básníka F. X. Dvořáka se sochou Obětování Panny Marie od sochaře Františka Bílka; F. X. Šalda; čestný hřbitov s pomníkem padlých v 1. a 2. světové válce; plánek s vyznačením archeologické lokality (ulice Mezi Potoky a bývalá pískovna PRODOS); archeologické nálezy z této lokality; plánek naučné stezky
Zastávka: Ulice Mezi Potoky a bývalá pískovna PRODOS
- rozsáhlá polykulturní archeologická lokalita
- areál objevený v pískovně PRODOS při výkopech pro plynovod a vodovod a stavbě nové silnice z Hostivaře do Chodova
- nalezené pozůstatky z různých období
- Vyobrazení:
- archeologické nálezy z této lokality
Zastávka: Hradiště Hostivař
- chráněná archeologická památka 1. kategorie
- podrobný popis hradiště
- Keltové v Hostivaři
- osídlení Hostivaře ve starší a mladší době železné
- pozůstatky opevnění hostivařského hradiště
- způsoby opevnění halštatských hradišť
- Vyobrazení:
- hostivařské hradiště na leteckém snímku; plánek s vyznačením archeologických lokalit; pozůstatky opevnění hostivařského hradiště (pět fotografií s popisem); prostor hostivařského hradiště na indikační skice stabilního katastru; mapa vzniklá po geofyzikálním průzkumu hradiště v roce 2008; mapa magnetometrického průzkumu hradiště; nevelký počet nálezů po archeologickém průzkumu v roce 1972; rekonstrukce hradby hradiště Nad Závistí; rekonstrukce hradby podhradí hradiště Nad Závistí, rekonstrukce hradby Obřího hradu; rekonstrukce hradiště na Hradci u Němětic; rekonstrukce časně laténské usedlosti z Prahy-Stodůlek; plánek naučné stezky
Popis trasy
obchodní centrum Park Hostivař → Stará Hostivař → hradiště Hostivař → Hostivařské náměstí (→ obchodní centrum Park Hostivař)
Naučnou stezku zahájíme v Praze-Hostivaři vzadu za obchodním centrem Park Hostivař ve Švehlově ulici, na okraji travnaté plochy u jihovýchodního rohu hlavní budovy (tam, co je zatočená rampa pro vjezd do nadzemního parkoviště). Zde u chodníku nalezneme hodně skrytou zastávku Mezi Švehlovou ulicí a Botičem.
Odtud jdeme směrem vlevo, štěrkovou vozovou cestou podél oplocení sportovního areálu a poté navazující plochou parkoviště směrem k Pražské ulici, po níž pak pokračujeme vpravo. Po asi 400 metrech přejdeme silniční most přes potok Botič, za nímž potkáváme zastávku Hostivařské statky a mlýny.
Urazíme dalších 100 metrů po stejné frekventované ulici (nyní se jmenuje K Horkám), a zahneme vpravo do klidné ulice Selské. Tou jdeme asi 150 metrů ke kostelu Stětí sv. Jana Křtitele. U boku dřevěné zvonice nalezneme zastávku Kostel Stětí sv. Jana Křtitele.
Dále odbočujeme vlevo do kopce Chalupnickou ulicí. Nahoře v jejím pravotočivém zalomení se trasa dělí, slepá odbočka vede vpravo k Toulcovu dvoru, rovně pak budeme pokračovat po hlavní trase stezky. Nejdříve zde tedy zahneme vpravo a jdeme nyní Kubatovou ulicí. Po asi 300 metrech dorazíme k Toulcovu dvoru. Zde nemá stezka žádný informační panel. V objektu je možno navštívit naučnou stezku Toulcův dvůr, nebo si prohlédnout naučnou stezku Problémy životního prostředí ve městě.
Od Toulcova dvora se vrátíme Kubatovou ulicí zpět k ulici Chalupnické, kde odbočíme vpravo na schodiště. Vystoupáme do Doupovské ulice, a pokračujeme rovně až ke hřbitovu – nejprve mineme pietní místo s pomníky padlých v 1. a 2. světové válce, níže v ulici K Jezeru pak nalezneme vstup na hřbitov a zastávku Hostivařský hřbitov.
Pokračujeme dolů ulicí K Jezeru, ale ještě než projdeme pod silničním mostem, dorazíme k další slepé odbočce naučné stezky, k archeologickému místu u ulice Mezi Potoky. Odbočíme tedy ze silnice na úzkou pěšinku vyšlapanou v trávě, která nás kolem zadní části hřbitova dovede po asi 250 metrech na štěrkové prostranství na okraji zástavby, kde nalezneme zastávku Ulice Mezi Potoky a bývalá pískovna PRODOS.
Od ní se pak stejnou cestou vrátíme do ulice K Jezeru a pokračujeme vlevo pod silniční most a pak rovně. Po asi 200 metrech za mostem nepřehlédneme užší betonovou odbočku vlevo do lesa, na niž odbočíme a po asi 250 metrech dorazíme lesem k malé nádrži pod hrází Hostivařské přehrady. Za přelivem vystoupáme na asfaltovou cestu, kterou jen přejdeme a pokračujeme v přímém směru do prudkého kopce. Po necelých 200 metrech vyjdeme na plochu hostivařského hradiště. Jdeme ale stále rovně, asi 150 metrů, ke z dáli viditelnému altánu – zastřešenému modelu hradiště, u něhož je umístěna zastávka Hostivařské hradiště.
Vrátíme se stejnou cestou zpět, a sestoupíme z hradiště dolů na asfaltovou cestu – zde doporučujeme udělat krátkou odbočku vlevo k nedaleké hrázi Hostivařské přehrady. Poté se vrátíme zpět k odbočce na hradiště, ale pokračujeme rovně asfaltovou cestou údolím Botiče.
Po asi 400 metrech vyjdeme z lesa do zástavby ulice U Břehu, jíž jdeme stále podél Botiče, téměř kilometr, až na křižovatku s ulicí U Potoka. Zde po levé straně nepřehlédneme pěšinu sestupující na protáhlou loukou mezi Botičem a hradbou paneláků. Pěšina nás v přímém směru dovede k lávce, kterou přejdeme na malé parkoviště za hotelem Selský dvůr, za nímž vyjdeme do Pražské ulice, naproti zastávce Hostivařské statky a mlýny, kde jsme již byli v první části stezky.
Zde zahneme vpravo a známou nám již Pražskou ulicí a pak vlevo podél Švehlovy ulice a sportovního areálu se vrátíme k obchodnímu centru Park Hostivař, kde naučná stezka končí.
Komentáře (celkem: 4)
2. října 2014 byla otevřena sesterská Naučná stezka historií Horních Měcholup se stejnou grafikou a úpravou panelů. Má 6 vlastních zastávek (7. je společná s NS historií Hostivaře) a je dlouhá cca 3 km.
Viz: http://www.praha15.cz/mestska-cast/o-praze-15/naucna-stezka-historii-hornich-mecholup/
Stezka byla doplněna další zastávkou se čtyřmi panely na téma zmizelá Hostivař. Nalézá se cca 100 m SZ od zastávky Hostivařské statky a mlýny, na křižovatce Pražské a Hostivařské.
F.X.Šalda – hrob na hostivařském hřbitově
https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Grave_of_Franti%C5%A1ek_Xaver_%C5%A0alda#/media/File:Hostiva%C5%99,_hrob_F._X._%C5%A0aldy_(01).jpg
Stezka historií Hostivaře má v současnosti deset zastavení, z toho polovinu v slepých odbočkách. Oficiální stránky mají toto pořadí panelů: 1. – Švehlova, 2. – Park Plískava (odbočka ulicí Pod Plískavou), 3. – Zmizelá Hostivař, 4. – Hostivařské statky a mlýny, 5. – Kostel Stětí svatého Jana Křtitele, 6. – Toulcův dvůr (odbočka Kubatovou ulicí, návrat je možný ulicí Doupovská), 7. – Archeologická lokalita (odbočka, travnatá plocha u křižovatky ulic Mezi Potoky × K Jezeru), 8. – Hostivařský hřbitov, 9. – Odpočinkové molo (odbočka z křižovatky Keltské hradiště po Vyhlídkové cestě podél nádrže tam a zpět necelé tři kilometry), 10. – Hradiště Hostivař (odbočka z křižovatky Keltské hradiště + procházka po okolí). Celá cesta se dá zvládnout i s kočárkem, ale se slepými odbočkami je délka téměř deset kilometrů. Panely jsou všechny a čitelné, textu – jak bývá v poslední době u naučných stezek pravidlem – je poměrně dost.