Naučná stezka potěší všechny milovníky industriálních památek. Nachází se v areálu bývalé Vojtěšské hutě (Koněv), v samém srdci Kladna. Klade si za cíl vzbudit zájem veřejnosti o zanikající průmyslový komplex, který patří k nejstarším ve středních Čechách a zásadně ovlivnil životy nejen mnoha Kladeňáků. Seznamuje s nejdůležitějšími provozy, které se podílely na výrobě oceli.
Areál bývalé Vojtěšské hutě je dnes oficiálně volně přístupný, protkaný veřejnými asfaltovými silnicemi. V areálu rovněž sídlí mnoho různých firem. Dovnitř je možné vstoupit na třech různých místech, jednak z Huťské ulice, z Dubské ulice, nebo ve směru od autobusového nádraží (konkrétně z Divadelní ulice). Doporučujeme vstoupit z Huťské (blíže viz popis trasy), protože zde krátce poté narazíme na úvodní informační panely, z nichž se dozvíme umístění ostatních zastávek. Infopanely mají podobu asi dva metry vysokých betonových desek, na nichž jsou přišroubovány plexisklové pláty s textem.
Stezka nemá žádnou značenou trasu, ani ukazatele, ideální je mít s sebou vytisknutý plánek areálu s vyznačením zastávek, nebo si ho zapamatovat (je naštěstí na každém panelu). Bohužel ne všechny veřejné cesty vyznačené v plánku jsou volně průchozí i dnes – mnohé z nich jsou zahrazené vraty či ploty nově usídlených firem. Nejhůře na to doplatila zastávka pod vápennými pecemi, která se v době naší návštěvy nacházela v oploceném areálu firmy bez možnosti vstupu.
Pokud jde o bezpečnost v areálu Vojtěšské hutě, je třeba počítat s tím, že se zde mohou pohybovat všemožná individua (sběrači kovů apod.), a vypravit se sem proto raději ve větších skupinách. Veškerý bližší průzkum zdevastovaných objektů ležících mimo veřejné komunikace je pak na vlastní nebezpečí.
Skok na: Seznam zastávek | Informační náplň | Popis trasy
Základní údaje
- Okres:
- Kladno
- Začíná:
- KLADNO, areál bývalé hutě Koněv (Vojtěšské hutě), vstup nejlépe z Huťské ulice, nedaleko křižovatky s Dubskou a Průmyslovou (blíže viz popis trasy)
- Končí:
- KLADNO, areál bývalé hutě; výstup nejlépe do Divadelní ulice
- Délka:
- cca 2,5 km (doporučená trasa)
- Zastávek:
- úvodní + 5
- Značení trasy:
- bez značení
- Vznikla:
- 2009
- Tvůrce stezky:
- občanské sdružení Kladno-Koněv
- Naše návštěva:
- březen 2011
- Stav naučné stezky v době naší návštěvy:
- jedna zastávka nepřístupná (v oploceném a střeženém areálu firmy)
Seznam zastávek
- Industriální cesta Vojtěšskou hutí; Vojtěšská huť
- Vysoké pece
- Ředitelská vila
- Rudné zásobníky
- Koksovny
- Vápenné pece (???)
Informační náplň
Zastávka: Industriální cesta Vojtěšskou hutí; Vojtěšská huť
- informace o naučné stezce – tvůrci, provedení stezky, informační náplň
- poselství projektu naučné stezky
- Vojtěšská huť – základní údaje
- historie hutě
- popis technologie
- Vyobrazení:
- plánek zastavení naučné stezky
Zastávka: Vysoké pece
- základní údaje
- historie objektu
- fotografie objektu
- popis technologie
- Vyobrazení:
- první generace pecí (1854); druhá generace pecí (1860); pohled na vysokopecní provoz od jihozápadu; Cowperovy ohřívače poslední generace pecí; plánek zastavení naučné stezky
Zastávka: Ředitelská vila
- základní údaje
- historie objektu
- fotografie objektu
- Vyobrazení:
- ředitelská vila s pozadím válcoven (1869); vila v zimě (2006); současný stav ředitelské vily (2004); detaily atiky zakryty břízolitovou omítkou (2004); plánek zastavení naučné stezky
Zastávka: Rudné zásobníky
- základní údaje
- historie objektu
- fotografie objektu
- popis technologie
- Vyobrazení:
- stavba rudných zásobníků (cca 1948); příhradová konstrukce dopravníků rudy (1977); pohled na rudné zásobníky z železniční estakády (2004); průhled dřívějším kolejištěm nad zásobníky (2008); plánek zastavení naučné stezky
Zastávka: Koksovny
- základní údaje
- historie objektu
- fotografie objektu
- popis technologie
- Vyobrazení:
- noční pohled na provoz koksoven (1980); pohled na torza amoniačky a zavážecí věže (2008); plánek zastavení naučné stezky
Zastávka: Vápenné pece (???)
- nepřístupná, nachází se dnes na území oploceného areálu firmy
Popis trasy
areál bývalé Vojtěšské hutě
Do areálu bývalé Vojtěšské hutě doporučujeme vstoupit vjezdem z Huťské ulice. Tento vjezd se nachází nedaleko autobusové zastávky Poldi. Pěšky se k němu dostaneme nejlépe od autobusového nádraží ulicí Dukelských hrdinů směrem k severu, pak zahneme vpravo do Huťské. Tou mírně klesáme, pak se ulice stočí vlevo (po levé straně míjíme Sládečkovo vlastivědné muzeum) a dorazí na křižovatku tvaru T, kde odbočujeme vpravo. Dále jdeme ještě necelý půlkilometr podél zdi, mineme první vjezd do logistického areálu, a za pravotočivou zatáčkou, na počátku následující levotočivé, konečně dorazíme na místo – odbočíme z ulice vpravo do areálu. (Další možností je přijet do Vojtěšské hutě autem, přímo v areálu jde bez problémů zaparkovat.)
Vstoupíme do areálu a jdeme v přímém směru mezi budovami až na menší prostranství, kde nalezneme již z dálky viditelné úvodní panely naučné stezky (stojací betonové desky s textem na plexiskle). Uprostřed stojí úvodní zastávka (Industriální cesta Vojtěšskou hutí), po levé straně pak zastávka Vysoké pece, a po pravé straně panel zdánlivě prázdný, ale pozor – má text umístěn na zadní straně; jde o zastávku Ředitelská vila.
Odtud jdeme dál v původním přímém směru, projdeme podchodem pod betonovým tělesem rudných zásobníků, a za ním odbočujeme vlevo podél nich, směrem k útlému železničnímu mostu, který sloužil k navážení železné rudy do zásobníků, a mohutné chladicí věži. Na konci tohoto úseku, v místě, kde se železniční estakáda stáčí vpravo obloukem od zásobníků, si po levé straně přímo pod estakádou povšimneme zastávky Rudné zásobníky.
Podejdeme estakádu a na křižovatce silnic za chladicí věží odbočujeme vlevo. Jdeme zpočátku rovně, pak esíčkem vlevo pod potrubím a opět rovně. Krátce poté přijdeme k nevýraznému přejezdu železniční vlečky (před sebou také vidíme další vjezd do areálu). Přímo zde na koleji odbočíme vpravo a jdeme mezi budovou a pletivovým oplocením rovně k asi 100 metrů vzdálené výrazné stavbě bývalých koksoven – asi 40 metrů vysoké betonové krychli na muřích nohách. Když cesta skončí, přelezeme val nahrnuté zeminy, a před námi se již otevře holá plocha. Jdeme směrem ke krychlové stavbě. Asi 100 metrů před ní je umístěna zastávka Koksovny – jejich prohlídka je pak na vlastní nebezpečí.
Od koksoven se vrátíme zpět stejnou cestou na přejezd vlečky a pak vlevo a esíčkem ke křižovatce u chladicí věže.
Bohužel, navzdory původnímu plánku již nemůžeme pokračovat rovně, protože bychom narazili na nově oplocené firemní areály, proto zde musíme odbočit vpravo, a opět podcházíme železniční estakádu a pak jdeme silnicí podél dlouhé betonové stavby rudných zásobníků. Nyní ale již neodbočujeme podchodem k úvodním panelům naučné stezky, ale jdeme rovně. Zde nedaleko bývala původně ještě jedna zastávka (pod trojicí vápenných pecí), ale při naší návštěvě jsme zjistili, že se bohužel nově nachází na oploceném území nějaké firmy se zákazem vstupu. Nezbývá nám tedy než tuto zastávku vynechat a pokračovat stále rovně k již viditelnému panoramatu města Kladna, kolem dalších polorozpadlých baráků a rozsáhlé skládky všeho možného. Na konci volné plochy pak přejdeme koleje vlečky utopené v odpadcích a spolu s asfaltkou se stočíme vpravo a krátce poté v serpentině vlevo. Asfaltka nás pak v přímém směru dovede k zrezavělému nadchodu přes další vlečkové kolejiště. Po podejití nadchodu zatáčíme vpravo v jeho ose a kolem zřejmě bývalé vrátnice vyjdeme z areálu Vojtěšské hutě do Divadelní ulice. Ta nás rovně dovede do ulice Generála Klapálka, po níž se směrem vpravo dostaneme zpět k autobusovému nádraží.
Komentáře (celkem: 11)
Dobrý večer,
moc hezky ucelený popis. Ačkoliv nejsem z Kladna, tak jsem se dnes podle něj bez problémů orientovala. Návštěva areálu je určitě zjímavá. Co je ale o dost smutnější, když jsem na vlastní oči viděla menšinové spoluobčany, jak ze zbytků baráků „trhají“ zpevňující kovové nosníky a na rozvrzané kárce to odvážejí k prodeji do kovošrotu (uvnitř areálu).
Petra
Pokud se chcete dostat přímo k Vápenným pecím, tak uprostřed rudných zásobníků jsou schody, po kterých se dostanete nahoru do tzv. chrámu a poté se dá po semeringu dojít přímo k Vápenkám
Děkujeme za tip. Doporučujeme ale spíše cestu z druhé strany, ve směru od bývalé vrátnice v Divadelní ulici a pak podél kolejí, kudy jsme se k pecím dostali my.
Na semeringu je nyní bariéra z ostnatého drátu. Dá se po něm projít pouze do poloviny východní části.
Dobrý večer,
promiňte, že ruším, ale chci se zeptat, jestli Vojtěšská huť patří do památek UNESCO. Protože se mě bratr ptal.
Dobrý den, rozhodně ne, viz http://www.unesco-czech.cz/unesco-pamatky/
Dobrej den zajimalo by me jak je to se vstupem do staré poldovky tak je take z casti opustena dik za odpoved
Dobrý den,
jsem členem občanského sdružení Hasiči – rescue a specializujeme se na záchranu z výšek a hloubek, práce a pátrání v nedostupném terénu i za zhoršených světelných a povětrnostních podmínek. Stále sháníme nové prostory pro náš výcvik. Bylo by možné využít těchto prostor? Pokud ano, s kým by jsme se měli domluvit?
Děkuji za odpověď.
S přáním pěkného dne,
Petra H.
Jsem jen zvoník, ale takto zničit Poldovku – to ukazuje na infantilní debilitu českého národa. Kupujte si teď čínské výrobky a ,,kvalitní“ nářadí z ,,hlíny“ za drahý peníze a radujte se, že je to v akci v naškrobených supermarketech. Ani pořádný kování ke zvonům se nedá sehnat. Samý bláto a křehká hlína…
Dobrý den, bohužel má stezka asi tak trochu své nejlepší za sebou. Chtělo se mi napsat, že je mrtvá, ale i tak je to poutavé místo. Jinak poničené panely, když už jsou přístupné. Některé jsme nedohledali. Škoda. určitě bych se sem rád vrátil pokud bude trochu jistota, že se stezka zrekonstruuje. Respektive když pojedu okolo zkusím se dostat k místům, které nejsou tak jednoduše dosažitelná jak jsme si mysleli.
Mike
K vápeným pecím se lze dostat po kolejišti, a to buď z ulice Fügnerova, nebo M. Majerové. Na konci každé z těchto ulic vás ale čeká velmi nepřívětivé prostředí – haldy hnijících odpadků všeho druhu, potulující se nepřizpůsobivé osoby….A pozor také při pohybu v kolejišti – vlaky zde občas jezdí (i když to nejsou žádná Pendolina).